Podzim u Plavala

Venku začíná poletovat listí ze stromů a po 19. hodině je už slunce kdo ví kde. A bude jen hůř, nebo lépe?

Přichází podzim a s ním i pokles teploty vody, což má neblahý vliv na rozhodnutí, zda uvázlou třpytku nebo wobler vyprostit v trenkách či „upálit“ vlasec. Ale až na výše zmíněné dilema, je snižující se teplota vody pozitivní. Významně se sníží počet „dovolenkářů“ u vody, samotná voda se pročistí a ryby se začnou ohánět, aby si vytvořily dostatečné zásoby tuku, minerálů a vitamínů na nadcházející zimu. Z čehož vyplývá následující:

Kaprařina: Než klesne teplota vody pod cca 12°C tým u Plavala doporučuje „masové“ nástrahy s vysokým obsahem mouček, proteinů a tuků – například kvalitní boilie nebo pelety halibut(black i red), játra (liver), mořské plody(krill, octopus, squid, tuna) a v neposlední řadě červené koření(red spice, robin red).

Teplota pod cca 12°C znamená návrat k jarním, pro skalní i zimním, ovocným příchutím – základ med, jahoda, švestka, vanilka, scopex. A pamatujte: ryby potřebují tuky, vitamíny a proteiny na nadcházející zimu, proto volte vždy kvalitnější potravu.  Rohlíkem je opijete jen jednou a už se nevrátí…

Feeder: „chutě“ v podstatě jak Kaprařina, jen feederový materiál  🙂

Přívlač: Voda se s klesající teplotou zbaví zákalu sinic, řas a „planktonu“. To nabídne více možností zaujmout dravce nejen třpytivými odlesky, ale začne alchymie i tmavších odstínů nástrah. Díky vzrůstající agresivitě před zimou nepřekvapí útoky menších jedinců na větší nástrahy než je obvyklé, proto doporučujeme „se nebát“ a rovnou nasadit větší a těžší nástrahy, které dovolí pokrýt větší plochu lovného prostoru.

Nicméně: Ryby jsou jako ženy, nikdy nevíte, co bude zítra. A pro rybářky: Ryby jsou nevyzpytatelné, jako muži na rybách. 🙂

 

Všechny postavy a události v tomto článku jsou smyšlené a jakákoliv podobnost se skutečností je pouze náhodná 😉